Praktyczne nawozy dolistne

Nawozy dolistne nie bez powodu cieszą się tak ogromną popularnością. Kupowane są one zarówno przez ogrodników amatorów, jak i profesjonalne zakłady rolnicze i ogrodnicze. Dzięki nawozom dolistnym można dostarczyć roślinom brakujących mikro- i makroskładników, które korzystnie wpływają na wzrost plonów. Na rynku dostępny jest ogromny wybór nawozów dolistnych, dzięki czemu można je z łatwością dopasować do rodzaju upraw. W sprzedaży znajdują się m.in. nawozy dedykowane konkretnym typom warzyw.
Dolistne nawozy

Jak z nawozu dolistnego przygotować oprysk na rośliny?

Aby z nawozu dolistnego przygotować oprysk na rośliny, należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta. Nie wolno stosować nawozu według własnego uznania, gdyż nieodpowiednio użyty może stanowić zagrożenie dla upraw, środowiska oraz osoby wykonującej oprysk. Najczęściej nawozy dolistne stosuje się w formie roztworu, którym spryskuje się liście i łodygi roślin. Dzięki temu mogą one pobrać wszelkie potrzebne składniki odżywcze. Należy jednak pamiętać, że nawożenie dolistne jest wyłącznie nawożeniem uzupełniającym.

Dlaczego warto stosować nawozy dolistne?

Mimo, że dokarmianie dolistne jest nawożeniem uzupełniającym, to pełni ono bardzo ważną funkcję. Dzięki niemu można skutecznie zwiększyć odporność roślin na choroby i szkodniki oraz niekorzystne warunki atmosferyczne np. susze. Osoby wykonujące opryski nawozami dolistnymi cieszą się większymi plonami o wyższej jakości. To wszystko dzięki temu, iż rośliny dokarmiane dolistnie są odżywione i zawierają wszelkie niezbędne składniki pokarmowe. Należy jednak pamiętać, że aby nawóz był skuteczny, musi być odpowiednio dobrany do typu upraw i odpowiednio stosowany.

Jak stosować nawozy dolistne?

Aby nawozy dolistne były skuteczne, muszą być odpowiednio stosowane. Należy pamiętać, że oprysk powinno się wykonywać wcześnie rano bądź późnym wieczorem, gdy panuje podwyższona wilgotność i komórki liściowe są w pełni uwodnione. Warto zaznaczyć, iż opryski wykonywane w najcieplejszych porach dnia są mało skuteczne, gdyż w tym czasie rośliny pobierają niewielkie ilości składników pokarmowych. Ponadto wykonując opryski w upale, można doprowadzić do uszkodzenia upraw. Jeśli Twoje rośliny są suche, przed nawożeniem dobrze je podlej. Dzięki temu zwiększysz skuteczność działania oprysku.