""


kwiecień


Konkurs palm wielkanocnych


W Niedzielę Palmową, 14 kwietnia, obie siemiatyckie parafie katolickie we współpracy z Siemiatyckim Ośrodkiem Kultury zorganizowały konkurs palm wielkanocnych.

 1. Konkurs palm wielkanocnych
 2. Konkurs palm wielkanocnych
 3. Konkurs palm wielkanocnych
 4. Konkurs palm wielkanocnych
 5. Konkurs palm wielkanocnych

Do konkursu zgłosiło się wielu uczestników, którzy z dumą prezentowali strojne palmy - wykonane własnoręcznie, bądź z pomocą kogoś starszego z rodziny. Docenione zostały zarówno te dorodne palmy, z pewnym trudem utrzymywane w pionie, jak i mniejsze, skromniejsze, ale urzekające dekoracjami misternie wykonanymi z bibuły, wstążek i kilku gałązek bazi.

Wszystkie dzieci otrzymały słodkie upominki, a wyróżnieni również dyplomy.


Kiermasz wielkanocny. Wystawa rękodzieła ludowego


Siemiatycki kiermasz wielkanocny odbywa się w sobotę przed Niedzielą Palmową, która w tym roku przypadła 13 kwietnia. Od tego dnia można również oglądać wystawę rękodzieła ludowego twórców z Siemiatycz i okolic.

 1. Kiermasz wielkanocny. Wystawa rękodzieła ludowego
 2. Kiermasz wielkanocny. Wystawa rękodzieła ludowego
 3. Kiermasz wielkanocny. Wystawa rękodzieła ludowego
 4. Kiermasz wielkanocny. Wystawa rękodzieła ludowego
 5. Kiermasz wielkanocny. Wystawa rękodzieła ludowego
 6. Kiermasz wielkanocny. Wystawa rękodzieła ludowego
 7. Kiermasz wielkanocny. Wystawa rękodzieła ludowego

Na kiermaszu można było kupić przeróżne wielkanocne dekoracje - mnóstwo było tradycyjnych palm, czy pisanek, ale też ozdoby w nowym wydaniu. Swojskie wędliny i ciasto kusiły swoim zapachem, jednak największe zainteresowanie wzbudziły produkty przywiezione prosto z Litwy, a zwłaszcza chleb z kminkiem.

Kiermasz okrasiły występy dwóch zespołów wokalnych działających przy Siemiatyckim Ośrodku Kultury: zespół Klubu Seniora "Jesień" oraz zespół Uniwersytetu Trzeciego Wieku.


Uniwersytet Trzeciego Wieku


16 kwietnia w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbyło się kolejne spotkanie studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 1. Uniwersytet Trzeciego Wieku
 2. Uniwersytet Trzeciego Wieku
 3. Uniwersytet Trzeciego Wieku

„Od bakterii do atomu, czyli jak zobaczyć niewidzialne”, z takim tematem zapoznali się siemiatyccy studenci podczas kwietniowych zajęć. Wykład poprowadził dr hab. inż. Jarosław Sidun z Politechniki Białostockiej.


Mama, tata i ja - eliminacje miejskie


12 kwietnia br. w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje miejskie do XXVII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków ph. „Mama, tata i ja”.

 1. Mama, tata i ja - eliminacje miejskie

Do konkursu zgłosiło swój udział 6 wykonawców: w kategorii solista – 5, w kategorii zespół rodzinny - 1 wykonawca. Komisja, w składzie Helena Szczygoł oraz Jolanta Sidorowicz, do eliminacji wojewódzkich wytypowała:

 • w kategorii solista: Maję Czarkowską lat 6, Przedszkole nr 5 „W zaczarowanym lesie” w Siemiatyczach
 • w kategorii zespół rodzinny: Piota Woroneckiego lat 6 z bratem Michałem, Przedszkole nr 5 „W zaczarowanym lesie” w Siemiatyczach

Komisja przyznała również wyróżnienia dla Nikoli Stelmach, lat 6, Przedszkole nr 5 w Siemiatyczach, oraz Mikołajowi Bondaruk, lat 6, Przedszkole nr 5 w Siemiatyczach.

Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki oraz dyplomy uczestnictwa. Laureaci i wyróżnieni - nagrody.


Baje, bajki, bajeczki – eliminacje miejskie


 1. Baje, bajki, bajeczki – eliminacje miejskie
 2. Baje, bajki, bajeczki – eliminacje miejskie

11 kwietnia odbyły się eliminacje miejskie do XXXII Małego Konkursu Recytatorskiego dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych. W komisji zasiedli: Magdalena Kruszyńska Sosnowska – instruktor teatralny z WOAK w Białymstoku, Szczepan Kowalczuk - polonista oraz Jolanta Sidorowicz - dyrektor SOK. Do eliminacji wojewódzkich zakwalifikowali się:

 1. w kategorii: klasy 1-4:
  • Bartłomiej Kosk lat 9, Szkoła Podstawowa nr 1 w Siemiatyczach
  • Michał Demczuk lat 7, Szkoła Podstawowa nr 3 w Siemiatyczach
 2. w kategorii: klasy 5-8
  • Urszula Maria Owczarska lat 12, Szkoła Podstawowa nr 3 w Siemiatyczach
  • Izabela Panasiuk kl. V, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Siemiatyczach

Nagrody za II miejsce otrzymali: Kornelia Gajko lat 8, kl. II ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz równorzędne za III miejsce dla Zofia Onieszczuk lat 8 z kl. II ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Siemiatyczach i Karolina Arasimowicz lat 8 z kl. II ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Siemiatyczach.

Komisja przyznała również wyróżnienia:

 • w kategorii: klasy 1-4: Oliwii i Hannie Markiewicz kl. I, SP nr 1 w Siemiatyczach, Idze Wysockiej kl. III, SP nr 1 w Siemiatyczach, Zofii Moczulskiej kl. III, SP nr 1 w Siemiatyczach, Poli Izabeli Nowak kl I, SP nr 3 w Siemiatyczach, Wiktorowi Ludwiczukowi kl. IV, SP w Nurcu Stacji.
 • w kategorii: klasy 5-8: Julii Swajda kl. V, SP nr 3 w Siemiatyczach i Gabrieli Krzyszton kl. VII, SP w Nurcu Stacji.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a nagrodzeni - nagrody książkowe.


Warsztaty garncarskie


Starsi uczestnicy zajęć plastycznych zapoznali się 10 kwietnia z warsztatem Jerzego Fiedoruka, garncarza prowadzącego pracownię „Lipowa”.

 1. Warsztaty garncarskie
 2. Warsztaty garncarskie
 3. Warsztaty garncarskie
 4. Warsztaty garncarskie
 5. Warsztaty garncarskie
 6. Warsztaty garncarskie
 7. Warsztaty garncarskie
 8. Warsztaty garncarskie
 9. Warsztaty garncarskie
 10. Warsztaty garncarskie

Ciekawie opowiedziana historia garncarstwa, ciekawostki zawodu, a wreszcie możliwość samodzielnego wytoczenia naczynia sprawiła, że dzieci poczuły niepowtarzalną atmosferę jednego z najstarszych rzemiosł świata. Największą trudnością było wycentrowanie gliny na kole w ruchu - tu pomocą służył instruktor, jednak znalazło się kilku śmiałków, którzy samodzielnie siłowali się z gliną.

Przynajmniej w jednej młodej głowie pojawiła się myśl o garncarstwie, jako przyszłym zawodzie.


Warsztaty pisankarskie


9 kwietnia, podczas corocznych warsztatów pisankarskich, gościliśmy w Siemiatyckim Ośrodku Kultury wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach. Uczestnicy warsztatów wykazali się dużą cierpliwością, jaką należy mieć opisując jajeczka i z pomocą opiekunek wykonali pierwsze wielkanocne pisanki.

 1. Warsztaty pisankarskie
 2. Warsztaty pisankarskie
 3. Warsztaty pisankarskie
 4. Warsztaty pisankarskie
 5. Warsztaty pisankarskie

Kameralne spotkania z muzyką organową


Koncert organowy „Cztery pory muzyki – wiosna” odbył się 7 kwietnia 2019 roku w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach.

 1. Kameralne spotkania z muzyką organową
 2. Kameralne spotkania z muzyką organową
 3. Kameralne spotkania z muzyką organową
 4. Kameralne spotkania z muzyką organową
 5. Kameralne spotkania z muzyką organową
 6. Kameralne spotkania z muzyką organową

Widzowie mieli okazję wysłuchać misterium pasyjnego pt. „Drzewo życia” autorstwa Pawła Bębenka. Chórem parafialnym oraz Orkiestrą Kameralną dyrygował Łukasz Kraujutowicz, natomiast za organami zasiadł Sebastian Skrzypkowski. Orkiestrę Kameralną stanowili nauczyciele i uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Wojciecha Kilara w Siemiatyczach oraz, zaprzyjaźnieni ze szkołą, muzycy z Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Paweł Bębenek jest śpiewakiem, kompozytorem i dyrygentem zajmującym się muzyczną tradycją kościoła. Jak sam mówi jego muzyka jest efektem poszukiwania Boga Stwórcy i zachwytu nad Jego Pięknem. W misterium pasyjnym „Drzewo życia” połączył nowe kompozycje do starożytnych tekstów greckich i łacińskich, przełożonych przez Marcina Morawskiego, z nowymi aranżacjami tradycyjnych pieśni wielkopostnych i wielkanocnych. Wyjątkowe wykonanie dzieła spotkało się z uznaniem słuchaczy, którzy podziękowali chórowi i orkiestrze gromkimi brawami.