"" 


wrzesień


Obchody Dnia Sybiraka


W niedzielę, 16 września br. mieszkańcy Siemiatycz i okolic wzięli udział w obchodach Dnia Sybiraka.

 1. Obchody Dnia Sybiraka
 2. Obchody Dnia Sybiraka
 3. Obchody Dnia Sybiraka
 4. Obchody Dnia Sybiraka

Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną pt. „Wolność krzyżami się mierzy”, przygotowaną przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 3.

Po mszy świętej w intencji Sybiraków i ofiar reżimu stalinowskiego uczestnicy nabożeństwa w kościele pw. św. Andrzeja Boboli przemaszerowali pod Krzyż Sybiraka Ziemi Siemiatyckiej.

Przemówienie wygłosił Burmistrz Miasta Siemiatycze i przedstawiciel Związku Sybiraków. W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele władz samorządowych, pocztów sztandarowych i delegacji zakładów pracy.


Europejskie Dni Dziedzictwa „Niepodległa dla wszystkich”


W sobotę, 15 września br. w Siemiatyckim Ośrodku Kultury zostały wyświetlone filmy w ramach projektu MKiDN Kultura Dostępna, realizowanego przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie ph. „MUZEUM W TERENIE”.

 1. Europejskie Dni Dziedzictwa „Niepodległa dla wszystkich”
 2. Europejskie Dni Dziedzictwa „Niepodległa dla wszystkich”
 3. Europejskie Dni Dziedzictwa „Niepodległa dla wszystkich”
 4. Europejskie Dni Dziedzictwa „Niepodległa dla wszystkich”

Prezentowane filmy nagrywane były w latach 70.i 80., przedstawiały dawne, ginące zawody na wsi polskiej-plecionkarstwo i wytwarzanie duhów.

Występ artystyczny pt. ''Na psa urok... czyli jak leczono różne przypadłości na dawnej polskiej wsi" przedstawił zespół Kalina.


Białoruski Festyn Ludowy


2 września w Siemiatyczach odbył się Białoruski Festyn Ludowy.

 1. Białoruski Festyn Ludowy
 2. Białoruski Festyn Ludowy
 3. Białoruski Festyn Ludowy
 4. Białoruski Festyn Ludowy
 5. Białoruski Festyn Ludowy
 6. Białoruski Festyn Ludowy

W programie festynu znalazły się koncerty zespołów prezentujących folklor białoruski. Na scenie siemiatyckiego amfiteatru wystąpiły: „Omorfos” z Siemiatycz, Dawid Szymczuk Band z Hajnówki, „Rozśpiewany Gródek” z Gródka, „Lailand” z Białegostoku, „Czyżowianie” z Czyż, „Art-Pronar” z Narwi i „Biełyja Rosy” z Grodna.

Białoruski Festyn Ludowy zorganizowany został przez Zarząd Główny Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego oraz Siemiatycki Ośrodek Kultury.


Warsztaty fotograficzne - projekt „Siemiatycze różnorodne”


Skończyły się wakacje i zaczęła – nauka. Dotyczy to również projektu Siemiatycze różnorodne, dofinansowanego przez WOAK w Białymstoku w ramach projektu Podlaski Pomost Kultury i Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura.

 1. Warsztaty fotograficzne - projekt „Siemiatycze różnorodne”
 2. Warsztaty fotograficzne - projekt „Siemiatycze różnorodne”
 3. Warsztaty fotograficzne - projekt „Siemiatycze różnorodne”
 4. Warsztaty fotograficzne - projekt „Siemiatycze różnorodne”
 5. Warsztaty fotograficzne - projekt „Siemiatycze różnorodne”
 6. Warsztaty fotograficzne - projekt „Siemiatycze różnorodne”
 7. Warsztaty fotograficzne - projekt „Siemiatycze różnorodne”
 8. Warsztaty fotograficzne - projekt „Siemiatycze różnorodne”
 9. Warsztaty fotograficzne - projekt „Siemiatycze różnorodne”
 10. Warsztaty fotograficzne - projekt „Siemiatycze różnorodne”

1 i 2 września odbyły się pierwsze spotkania warsztatu fotograficznego, w którym instruktorem jest fotograf Piotr Cieśla, od wielu lat prowadzący autorskie warsztaty fotografii krajobrazowej, architektury i reportażu w Polsce i zagranicą.

Pierwsze zajęcia były poświęcone historii fotografii i zasadom działania aparatu fotograficznego. Dzięki barwnej opowieści i prezentacji pokaźnego zbioru zdjęć z różnych etapów rozwoju fotografii, uczestnicy zaczęli poznawać fotografię i fotografowanie z całkiem nowej strony. Była mowa m.in. o kompozycji, poszukiwaniu tematu, fotografii reporterskiej i takiej do albumu, a także – jak posługiwać się różnymi programami, które oferują obecnie aparaty cyfrowe.

Po łyku teorii młodzież wyszła w plener. Zadania do wykonania: szukanie tematu do wystawy kończącej projekt oraz nabranie śmiałości w kontaktach z ludźmi, których uczestnicy chcieliby sfotografować. Rada pana Piotra: do ludzi trzeba podchodzić z uśmiechem.

Plener skończył się w pracowni projektu (sala Siemiatyckiego Ośrodka Kultury), gdzie zdjęcia wyświetlono na kinowym ekranie i omówiono.