"" 


listopad


Spotkania filmowe DKF Kameleon


20 listopada w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbyła się projekcja filmu „Pokolenia”. Po projekcji z młodzieżą spotkał się reżyser filmu Janusz Zaorski.

 1. Spotkania filmowe DKF Kameleon
 2. Spotkania filmowe DKF Kameleon
 3. Spotkania filmowe DKF Kameleon

„Pokolenia” to pełnometrażowy film fabularno-dokumentalny, zrealizowany z okazji jubileuszu wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. To historia współczesnej Polski opowiedziana za pomocą fragmentów dzieł realizowanych w WFF. Z czterystu pięćdziesięciu tytułów powstałych we Wrocławiu, Zaorski wybrał blisko czterdzieści. Ich fragmenty ułożył nie według daty realizacji, ale zgodnie z chronologią historii Polski. Powstał w ten sposób niezwykły obraz kilkudziesięciu lat kraju i polskiego kina, zwieńczony współczesną ramą.

Natomiast 22 listopada odbyło się spotkanie z aktorem Jerzym Zelnikiem. Spotkanie poprzedził pokaz filmu „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”.

Film „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny” ukazuje historię miłości ostatniego króla z dynastii Jagiellonów, Zygmunta Augusta do litewskiej szlachcianki Barbary Radziwiłłówny.

Spotkania filmowe odbyły się w ramach projektu DKF Kameleon współfinansowanego przez Filmotekę Narodową i Siemiatycki Ośrodek Kultury.


Przystanek Historia


We wtorek 28 listopada w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Przystanek Historia”.

 1. Przystanek Historia
 2. Przystanek Historia
 3. Przystanek Historia

Podczas listopadowego spotkania miłośnicy historii mieli okazję wysłuchać wykładu Jarosława Wasilewskiego (IPN Białystok) pt. „Województwo białostockie w dwudziestoleciu międzywojennym”.

Organizatorami Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” w Siemiatyczach są Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku i Siemiatycki Ośrodek Kultury.


Konkurs im. Stefana Feista „Siemiatycze różnorodne”


W czwartek 23 listopada podczas wernisażu wystawy „Siemiatycze różnorodne” ogłoszono wyniki konkursu plastycznego im. Stefana Feista i wręczono nagrody zwycięzcom.

Do dziesiątej edycji konkursu im. Stefana Feista „Siemiatycze różnorodne” napłynęło 173 prace plastyczne. Prace oceniała komisja konkursowa w składzie: artyści plastycy Joanna Niemirska i Wieczysław Szum oraz Tadeusz Nazarewicz, przedstawiciel siemiatyckiego oddziału NSZZ Solidarność.

W tym roku nagrody przyznano:

 1. W kategorii od 7 do 10 lat:
  • I miejsce ex aequo: Kamil Korniluk (Siemiatycki Ośrodek Kultury) i Magdalena Milewska, (Szkoła Podstawowa Nr 1).
  • II miejsce ex aequo: Michał Jakimiuk (Siemiatycki Ośrodek Kultury) i Julia Michalska (Szkoła Podstawowa Nr 1).
  • III miejsce ex aequo: Mateusz Korniluk (Szkoła Podstawowa Nr 3) i Aleksandra Rogala (Szkoła Podstawowa Nr 3).
 2. W kategorii do 14 lat:
  • I miejsce ez aequo: Kaja Zawadzka (Szkoła Podstawowa Nr 1), Sofija Maruszeczko (Szkoła Podstawowa Nr 1) i Gabriela Oksztol (Szkoła Podstawowa Nr 3).
  • II miejsce ex aequo: Bartosz Władysiuk (Siemiatycki Ośrodek Kultury) i Monika Aleksiejuk (Szkoła Podstawowa Nr 1).
  • III miejsce ex aequo: Agata Łubko (Szkoła Podstawowa Nr 1) i Aleksandra Wasilewska (Szkoła Podstawowa Nr 1).
 3. W kategorii do 18 lat:
  • I miejsce: Julia Tereszkiewicz (Gimnazjum Publiczne Nr 1).
  • II miejsce: Weronika Sobecka (Siemiatycki Ośrodek Kultury).
  • III miejsce: Katarzyna Łagoda (Gimnazjum Publiczne Nr 2 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II).
 4. Nagrodę NSZZ Solidarność przyznano Gabrieli Oksztol.


Wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku


 1. Wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku
 2. Wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku
 3. Wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

We wtorek 21 listopada w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbył się kolejny wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Tym razem tematem zajęć było „Bezpieczeństwo finansowe seniorów”. Wykład poprowadziła Ida Stefanowicz – główny specjalista NBP.


Drohobycz - fizjonomia losu i życia


W czwartek 16 listopada w Galerii Siemiatyckiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż wystawy „Drohobycz-fizjonomia losu i życia”.

 1. Drohobycz - fizjonomia losu i życia
 2. Drohobycz - fizjonomia losu i życia
 3. Drohobycz - fizjonomia losu i życia
 4. Drohobycz - fizjonomia losu i życia

Na wystawie prezentowano prace uczestników sympozjum naukowo – artystycznego, które odbyło się w sierpniu br. w Drohobyczu na Ukrainie. W sympozjum udział wzięli: Sylwester Ambroziak, Jadwiga Bardyszewska, Lech Karczewski, Dominika Lewandowicz, Daniel Ludwiczuk, Weronika Ludwiczuk, Mikołaj Malesza, Ewelina Siemieniuk, Iza Starga i Antoni Wróblewski. Sympozjum zorganizowało Nadbużańskie Stowarzyszenie Oświatowo-Ekologiczne „Mężenin” z dofinansowaniem Muzeum Historii Polski.

Podczas wernisażu z koncertem wystąpił zespół „Czerwone Korale” z Platerowa.


Memoriał Szachowy Władysława Olszewskiego


Memoriał Szachowy Władysława Olszewskiego odbył się w niedzielę 19 listopada w Siemiatyckim Ośrodku Kultury. W turnieju rywalizowało siedemnastu zawodników.

 1. Memoriał Szachowy Władysława Olszewskiego
 2. Memoriał Szachowy Władysława Olszewskiego

W kategorii seniorów zwyciężył Józef Flaziński (UKS-STSz Sokołów Podlaski). Drugie miejsce zajął Dariusz Kuczyński (MUKS Stoczek 45 Białystok), a trzecie Błażej Panasiuk (Bielsk Podlaski).

W kategorii juniorów do lat 15 wygrał Jakub Żurawicki (Fides Węgrów), drugi był Wojciech Kakowski (KSz Skoczek Siedlce), natomiast trzecie miejsce zajęła Maja Górska (UKS Korona Gdańsk/Mielnik).

Najlepsi zawodnicy turnieju otrzymali puchary i nagrody książkowe. Nagrody wręczał burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz.


IV Turniej Niepodległościowy Brydża Sportowego


11 listopada w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbył się Turniej Niepodległościowy Brydża Sportowego. W zawodach udział wzięło dziesięć par, z Siedlec, Białej Podlaskiej, Łukowa i Siemiatycz

 1. IV Turniej Niepodległościowy Brydża Sportowego

Pierwsze miejsce zajęła siemiatycka para Włodzimierz Borowski i Kazimierz Trojanowski. Drugi i trzecie miejsce zajęły pary z Siedlec. Na drugiej lokacie uplasowała się para Zbigniew Dołęga i Tomasz Chybowski, a na trzecim para Włodzimierz Fiedoryszyn i Mirosław Barański.

Zwycięskie pary otrzymały puchary. Nagrody wręczali zastępca Burmistrza Miasta Siemiatycze Henryk Czmut i dyrektor Siemiatyckiego Ośrodka Kultury Jolanta Sidorowicz.


Święto Niepodległości


11 listopada 2017 roku obchodziliśmy 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Święto Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków w kraju i za granicą.

 1. Święto Niepodległości
 2. Święto Niepodległości
 3. Święto Niepodległości
 4. Święto Niepodległości
 5. Święto Niepodległości
 6. Święto Niepodległości
 7. Święto Niepodległości

W Siemiatyczach uroczyste obchody rozpoczęły nabożeństwa w intencji Ojczyzny, w cerkwi pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła i kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. We wspólnej modlitwie za Ojczyznę uczestniczyli przedstawiciele władz, instytucji, zakładów pracy, poczty sztandarowe, dorośli, młodzież i dzieci. Następnie poczty sztandarowe oraz delegacje, w asyście ułanów, skierowały się pod Obelisk Niepodległości przy ul. Legionów Piłsudskiego.

W czasie, gdy kolumna kierowała się w stronę Obelisku, zmierzali też do niej uczestnicy Sztafety Niepodległości, która wystartował o godz. 1.00 w nocy na stadionie miejskim. Biegi trwały nieprzerwanie przez 11 godzin.

Burmistrz Miasta Siemiatycze w hołdzie tym, którzy walczyli o niepodległą Polskę zapalił znicz pamięci, następnie wygłosił przemówienie, po czym delegacje złożyły kwiaty. Zakończeniem tej części uroczystości był pokaz kawalerii w wykonaniu Siemiatyckiego Towarzystwa Hippicznego „Szwadron” i krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu siemiatyckiej Orkiestry Dętej OSP.

Po uroczystościach przy Obelisku Niepodległości, w sali Siemiatyckiego Ośrodka Kultury przy ul. Legionów Piłsudskiego z koncertem „Mówią o Tobie dobrze…” wystąpili uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej im. Wojciecha Kilara w Siemiatyczach.

Następnego dnia na hali widowiskowo-sportowej odbył się Festiwal Pieśni i Tańców Narodowych, na którym wystąpili: ZPiT „Świtezianka” z Wilna, ZTL „Perła” z Niemenczyna (Litwa), ZPiT „Sokołowianie” z Sokołowa Podlaskiego, Orkiestra Dęta OSP w Liwie, chór i instrumentaliści Szkoły Muzycznej im. W. Kilara oraz ZPiT „Małe Podlasie”.